Segregacja śmieci w biurze

Na czym polega segregacja śmieci? Jak najlepiej wdrożyć ją do biura?

W artykule znajdziesz informacje dotyczące:

Segregacja śmieci w biurze

W dobie kiedy na dbanie o środowisko naturalne zwraca się coraz większą uwagę, segregowanie śmieci jest tematem, o którym słyszymy często. Prawidłowa segregacja odpadów korzystnie wpływa nie tylko na środowisko, ale również na wizerunek firmy. Z drugiej strony nieprawidłowa segregacja śmieci nie wiąże się tylko z moralnymi konsekwencjami, ale również z finansowymi. 

Warto jest więc zaznajomić się z obowiązkami, karami i zasadami segregacji śmieci oraz z najlepszymi metodami wdrożenia segregacji w biurze. 

Jaki wpływ na biuro ma obowiązek segregacji odpadów?

Segregacja śmieci jest prawnym obowiązkiem każdego z nas. Musimy więc segregować odpady zarówno w domu jak i w biurze. 

Brak odpowiedniej segregacji może prowadzić do problemów finansowych ze względu na możliwe kary finansowe i mandaty. Same kary mogą dochodzić do 2 lub 4 krotności opłaty podstawowej wywozu odpadów, a mandat dochodzi do maksymalnej kwoty 500 zł.

Poza karami finansowymi dbanie o poprawną segregację jest dobrą wizytówką firmy. Eko świadomość jest wręcz pożądaną cechą partnerów biznesowych. Warto więc zwracać uwagę i zachęcać pracowników do segregacji odpadów.

Poprawna segregacja śmieci pomaga w recyklingu, który z kolei zmniejsza negatywne wpływy konsumpcji na środowisko naturalne. Stosowanie się więc do zasad segregacji śmieci niesie ze sobą same plusy.

Jakie są szczegółowe zasady segregacji odpadów?

Sposób segregacji odpadów jest uregulowany w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. (DZ. U. z 2021 r. poz. 906). Wymaga ono segregacji odpadów pięciu typów: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, i odpady zmieszane. 

Co oznaczają kolory pojemników i worków na śmieci?

Poza dokładnym opisem, jakie odpady należy segregować, do każdego typu odpadów został przypisany odpowiedni kolor. W Polsce segregacja odpadów opiera się na segregacji do pięciu następująco oznaczonych pojemników:

  • niebieski — papier,
  • zielony — szkło,
  • żółty — metale i tworzywa sztuczne (w tym plastik),
  • brązowy — bioodpady,
  • czarny — odpady zmieszane.

Kosze na śmieci, do których należy sortować odpady i worki powinny być należycie oznaczone odpowiednim kolorem, aby jak najbardziej ułatwić poprawne sortowanie odpadów. 

Jak należy odpowiednio przechowywać śmieci?

Nasze obowiązki składowania odpadów nie kończą się na samej ich segregacji. Należy też zwracać uwagę, aby śmieci te były należycie składowane. Poza składowaniem im w odpowiednich pojemnikach należy zwrócić uwagę, aby były one odpowiednio zabezpieczone. 

Należy zapewnić brak dostępu osób postronnych i zwierząt do worków na śmieci, aby nie zostały one porwane i aby nic z nich nie wyciekało.

Jak należy składować odpady niebezpieczne?

Odpadami niebezpiecznymi nazywa się wszelkie odpady, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego lub takie, które zawierają substancje łatwopalne, wybuchowe, drażniące, toksyczne, żrące, rakotwórcze, mutagenne czy uczulające. Należą do nich między innymi:

  • przeterminowane leki,
  • środki chemiczne, detergenty,
  • baterie i akumulatory,
  • środki ochrony roślin,
  • oleje samochodowe,
  • sprzęt elektryczny i elektroniczny.

W zależności od typu odpadów sposób ich składowania może się różnić. W placówkach, które wytwarzają odpady niebezpieczne, należy dokładnie zapoznać się ze sposobami ich odpowiedniej utylizacji, wywozu oraz unieszkodliwiania.

Jak najlepiej wdrożyć segregacje śmieci do biura?

Skoro wiemy, czym jest segregacja odpadów, należałoby ją wdrożyć do naszego zakładu pracy. Od czego więc zacząć? Przed rozpoczęciem segregacji należy zastanowić się, jakich zmian lub zakupów będziemy potrzebować. Zwłaszcza należy zastanowić się nad samym wyposażeniem biura.

Na jakie wyposażenie biura należy zwrócić uwagę przy segregacji odpadów? 

Naturalnie pierwszym krokiem w stronę wdrożenie segregacji odpadów do biura jest zakup odpowiednich koszy na śmieci. Szczegółowo o wyborze kosza na śmieci do biura można przeczytać w naszym poprzednim artykule O czym należy pamiętać przy wyborze kosza na śmieci do biura?

Jeśli chodzi o samą segregację, należy pamiętać o zakupie wystarczającej ilości koszy na śmieci lub zainwestowanie w kosze wielokomorowe. Jeśli nie mamy dostępu do odpowiednio oznaczonych koszy, należy zaopatrzyć się w odpowiednio oznaczone worki na śmieci lub w inny sposób oznaczyć pojemniki. 

Kolejnym dobry zakupem mogą okazać się specjalnie infografiki, które w prosty i przystępny sposób poinformują pracowników, do jakich koszy można wyrzucić jakie odpady. Takie plakaty można ustawić przy koszach na śmieci oraz ogólnej tablicy informacyjnej, tak, aby pracownicy byli w stanie spojrzeć na nie w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Jak zmotywować pracowników do segregacji?

Pierwszym krokiem do zmotywowania pracowników do poprawnej segregacji odpadów powinno być odpowiednie szkolenie — już samym poinformowaniem o karach i benefitach segregacji wielu pracowników powinno samoistnie dostosować się do nowych norm. 

Należy pamiętać o tym, aby tak jak przy wszelkich zmianach skupić się na motywowaniu i nagradzaniu pracowników, a nie na ich karaniu. Brak poprawnej segregacji śmieci powinien być zakomunikowany, ale nie powinien za sobą nieść wielkich konsekwencji. Poprawna segregacja za to powinna być chwalona i nagradzana, a najlepiej, aby te nagrody były namacalne. 

Do samej segregacji łatwo zmotywować samą zmianą pojemników na kosze wielokomorowe i umieszczeniu odpowiedniej grafiki nad koszem. Większość pracowników powinna naturalnie stosować się do takich komunikatów.

Podsumowanie 

Segregacja odpadów jest ważna dla środowiska oraz naszych portfeli. Jest ona ważna w biurach i w firmach tak samo jak i w wyspecjalizowanych wytwórniach. Niezależnie od typów odpadów, wszyscy je produkujemy, powinniśmy więc znać jej zasady i odpowiednio segregować nasze śmieci.