O czym należy pamiętać przy wyborze kosza na śmieci do biura?

W artykule znajdziesz informacje dotyczące

Najważniejsze kwestie wyboru kosza na śmieci do biura.

Podczas gdy wybór może wydawać się mało istotny, kosz na śmieci jest integralną częścią każdego biura, warto więc zastanowić się, czego dokładnie potrzebujemy przed zakupem.

Nieprawidłowe dobranie lub niedobór miejsc utylizacji odpadów może doprowadzić do zaśmiecenia miejsca pracy, co w rezultacie może negatywnie wpłynąć na estetykę, zapach oraz w skrajnych wypadkach na funkcjonowanie, a także wizerunek zakładu lub firmy.

Trzeba również pamiętać o nałożonym na nas ustawowo obowiązku segregowania odpadów, mieć na uwadze dostępny budżet, wytrzymałość koszy na śmieci, wystrój wnętrza biura oraz w niektórych sytuacjach specjalnie narzucone zasady BHP.

Jak idealnie dobrać kosze na śmieci do biura? Odpowiedź na to pytanie zostanie szczegółowo omówiona w niniejszym artykule.

Pojemność koszy oraz ich lokalizacja — na co należy zwracać szczególną uwagę?

Pojemność kosza na śmieci powinna być dostosowana do liczby pracowników oraz miejsca ich ustawienia. Przed zakupem należy się zastanowić, jaki typ i jaka ilość odpadów może być spodziewana w danym pomieszczeniu.

Jak najlepiej to oszacować? Pojemność koszy oraz odpowiednich do nich worków na śmieci podaje się w litrach.

Kosze małe (ok. 10-20 litrów) nadają się do użycia przy indywidualnych stanowiskach pracy, gdzie generują się odpady papierowe. Dla wygody mogą być umieszczone pod każdym stanowiskiem biurowym.

Kosze średnie (ok. 20-50 litrów) nadają się natomiast do większych, wspólnych przestrzeni, używanych zarówno przez pracowników jak i klientów — ich pojemność nie wymaga częstego wynoszenia i jednocześnie nie zajmują zbyt wiele przestrzeni.

Kosze duże (powyżej 50 litrów) przeznaczone do dużych biur, gdzie ilość generowanych odpadów jest znaczna. Duże kosze są niezbędne w miejscach, gdzie przebywa wiele osób lub gdzie generuje się większa ilość odpadów, aby uniknąć częstego opróżniania. Pojemniki na odpady powyżej 50 litrów nadają się również do użytku zewnętrznego.

Małe kosze wymagają częstego opróżniania, co może utrudniać utrzymanie porządku. Z kolei zbyt duże kosze w małych biurach mogą zajmować niepotrzebnie dużo miejsca i wyglądać nieestetycznie, a zalegające w nich śmieci mogą rozsiewać nieprzyjemne zapachy.

Gabaryty koszy na śmieci powinny być również dostosowane do wielkości spodziewanych odpadów. Np. jeśli w miejscu pracy często wyrzucane są kartonowe opakowania, należy pomyśleć o odpowiednio dużym koszu oraz pamiętać o odpowiednim sposobie składowania tego typu odpadów, aby zajmowały one możliwie jak najmniej miejsca.

Kosze na śmieci powinny być rozmieszczone w biurze w taki sposób, aby ich użytkowanie było wygodne. Niezwykle istotne jest, aby były one łatwo dostępne, ale jednocześnie nie przeszkadzały w pracy i nie zagracały przestrzeni.

Większe kosze powinny być umieszczone w kuchni, przy wyjściu, w recepcji czy w innych strefach wspólnych oraz w salach konferencyjnych.

Nie należy zapomnieć ustawieniu koszy w toaletach.

Na co ma wpływ materiał wykonania kosza na śmieci?

Kosze na śmieci mogą być wykonane z różnych materiałów, co wpływa na ich trwałość, estetykę, funkcjonalność, wygląd oraz cenę. W zależności od rodzaju biura i jego aranżacji warto dobrać kosz, który będzie nie tylko praktyczny i trwały, ale i estetyczny, łatwy w utrzymaniu, a idealnie też nie za drogi.

Najczęściej spotykane tworzywa, z których wykonywane są kosze na śmieci to: plastik, metal czy stal nierdzewna, rzadziej spotykane są kosze wykonane z drewna.

Kosze wykonane z plastiku są lekkie, łatwe w czyszczeniu i stosunkowo tanie. Występują w różnych kolorach i kształtach, co sprawia, że można je łatwo dopasować do każdego wnętrza. Kosze plastikowe są jednak mniej trwałe, więc ich wstępna niska cena może zostać ostatecznie znacznie zawyżona przez wynikające koszty ich wymiany.

Trwalszym rozwiązaniem są kosze metalowe, które z kolei mogą być cięższe i początkowo droższe. Aczkolwiek, ze względu na ich materiał, trudniej dopasować ich wygląd do niektórych wnętrz biurowych.

Kosze wykonane ze stali nierdzewnej to idealne rozwiązanie do miejsc, gdzie wymagana jest wysoka higiena, np. w kuchniach biurowych czy toaletach. Są one odporne na korozję, łatwe do dezynfekcji i niezwykle trwałe, ale droższe od koszy metalowych i plastikowych.

Kosze drewniane są często wykorzystywane do użytku zewnętrznego ze względu na ich trwałość przy odpowiedniej impregnacji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zostały one częścią wystroju wnętrza. Są one też o wiele bardziej przyjazne dla środowiska od swoich plastikowych odpowiedników. Należą jednak do droższych typów koszy na śmieci.

W zależności od materiału wykonania kosza na śmieci wymagają one innych środków czyszczenia i dezynfekcji.

Inna jest również częstotliwość ich mycia. Niezależnie od materiału kosz powinien być myty po każdym opróżnieniu, aczkolwiek plastik wymaga częstszego i bardziej dogłębnego czyszczenia, aby zachować świeżość w porównaniu do metalu czy stali nierdzewnej.

Design i estetyka koszy na śmieci — jak dobrać kosz do wnętrza?

W dobrze zaprojektowanym biurze kosz na śmieci może spełniać nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Nie musi on być upychany w niewidoczne i często niewygodne miejsca, wręcz przeciwnie. Działa to nie tylko na korzyść wystroju, ale i pomaga w jego łatwym zlokalizowaniu.

Pozostaje pytanie — jak najlepiej dobrać kosz do wystroju? W jaki styl najlepiej wpasuje się jaki kosz? Podczas gdy odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od osobistych preferencji, jest kilka zasad i trendów, od których można zacząć.

Wiele nowoczesnych biur decyduje się na styl minimalistyczny. Kosze minimalistyczne są najczęściej spotykanymi typami koszy. Kosze minimalistyczne są wykonane z różnorodnych materiałów, jak np. plastik, metal lub stal nierdzewna.

W stylach minimalistycznych dominują stonowane kolory, takie jak biały, szary, czarny czy metaliczny. Kolory te łatwo dopasować do reszty wyposażenia. Z pewnością najprostsze kosze plastikowe czy metalowe idealnie wpasują się w taki wystrój.

W start-upach czy agencjach reklamowych, czy innych biurach zajmujących się kreatywnymi zadaniami styl wnętrza odzwierciedla charakter pracy, a więc i elementy wystroju są dobierane w żywszych kolorach i odważniejszej w formie, wprowadzając do miejsca pracy więcej energii i dynamiki.

Kosze plastikowe oferują wiele kolorów i stylów, które można z łatwością dopasować do większości takich wnętrz.

Bardzo popularnym stylem wystroju wnętrz staje się styl tak zwany loftowy czy industrialny, które stawiają na surowy wygląd i wykończenia. W biurach urządzonych w stylu loftowym, kosze wykonane z metalu, z elementami surowego wykończenia, doskonale wpisują się w estetykę wnętrza. Kosze te często mają bardziej surowy, fabryczny wygląd lub są wykonane z siatki, co podkreśla charakter miejsca. Do stylu loftowego można też dopasować kosze drewniane.

Należy też pamiętać, że wygląd kosza usytuowanego pod biurkiem pracowniczym czy w toalecie nie ma aż takiego znaczenia, jak kosz w sali kongresowej czy w recepcji.

Segregacja odpadów – odpowiedzialność ekologiczna oraz dodatkowe normy BHP

Przy wyborze koszy na śmieci należy również pamiętać o narzuconym od 1 stycznia 2020 r. obowiązku segregowania odpadów w Polsce. O szczegółowym sposobie segregacji możemy przeczytać w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (DZ. U. z 2021 r. poz. 906). Główna zasada sprowadza się do oddzielania surowców, które nie nadają się do ponownego przetworzenia: metali, tworzyw sztucznych (w tym plastiku), papieru, a także opakowań szklanych i odpadów biodegradowalnych.

Poza ustawowo narzuconym obowiązkiem świadomość ekologiczna pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

Dobrym rozwiązaniem dla biur, które zobowiązały się do segregacji śmieci, są kosze wielokomorowe. Pozwalają one na łatwe i szybkie oddzielenie różnych rodzajów odpadów. Każda komora może mieć inną kolorystykę, co ułatwia rozpoznanie odpowiedniego miejsca na dany odpad.

Innym rozwiązaniem są kosze z oznaczeniami. Naklejki lub tabliczki informacyjne ułatwią pracownikom prawidłowe segregowanie odpadów.

W przypadku biur, które decydują się na oddzielne pojemniki do segregacji odpadów, bardzo ważne jest ich prawidłowe oznakowanie.

Kosze mogą być oznaczone naklejkami z odpowiednimi symbolami lub kolorystycznie. W wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, przyjęło się stosowanie koloru niebieskiego dla papieru, żółtego dla metalu i tworzyw sztucznych (w tym plastiku), zielonego dla szkła, brązowego dla odpadów organicznych i czarnego dla odpadów zmieszanych.

W zależności od typu odpadów należy również pamiętać o zastosowaniu odpowiednich worków na śmieci.

Tam, gdzie generowane są specyficzne rodzaje odpadów, kosze muszą spełniać określone normy BHP.

W biurach medycznych, laboratoriach czy fabrykach, gdzie istnieje ryzyko generowania odpadów niebezpiecznych, przepisy nakładają obowiązek stosowania pojemników zamkniętych, szczelnych i odpornych na przenikanie tychże substancji.

Odpady niebezpieczne nie ograniczają się do odpadów medycznych czy chemikaliów, są nimi też opakowania po rozpuszczalnikach oraz resztki środków owadobójczych czy zużyty sprzęt elektryczny. Kosze przechowujące ten rodzaj odpadów muszą być specjalnie oznakowane i zabezpieczone.

Kwestia higieny przy użytkowaniu koszy na śmieci

Higiena ma kluczowe znaczenie w biurach, gdzie dziennie przebywa wiele osób. Bagatelizowanie utrzymywania czystości koszy na śmieci w biurze może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami, takimi jak nieprzyjemne zapachy czy pleśń.

Większość koszy biurowych wykorzystuje worki na śmieci. Warto zainwestować w kosze, które umożliwiają mocowanie worków. Dzięki temu worek nie będzie się przesuwał ani wystawał na zewnątrz, co poprawia estetykę i ułatwia opróżnianie. Pomagają one również w unikaniu nieprzyjemnych sytuacji, kiedy nieprawidłowo zamocowany worek może doprowadzić do wysypania się śmieci bezpośrednio do kosza.

Kosze z wyjmowanymi wkładami, jak sugeruje sama nazwa, umożliwiają łatwe wyjęcie pojemnika na odpady. Wyjmowane wkłady znacznie ułatwiają opróżnianie oraz oczyszczenie kosza na śmieci. Są też bardzo praktyczne, ich wkłady można szybko przemyć pod bieżącą wodą.

Kosze z pedałem znacznie poprawiają higienie, ponieważ wymagają one minimalnego kontaktu z samym koszem.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem są automatyczne systemy otwierania jak np. kosze na śmieci z czujnikami ruchu. Jest to idealne rozwiązanie do miejsc, gdzie higiena jest szczególnie ważna, np. w kuchniach lub łazienkach biurowych. Tego rodzaju kosze otwierają się automatycznie, gdy zbliżamy rękę, co jeszcze skuteczniej minimalizuje kontakt z pojemnikiem i ogranicza rozprzestrzenianie się zarazków.

Kolejnym problemem higieny w miejscu pracy jest rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów z koszy na śmieci. Może to być szczególnie uciążliwym problemem w szczególności w lecie, kiedy ciepło sprzyja szybszemu rozkładowi resztek jedzenia, czy innych odpadów organicznych.

Kupno kosza z pokrywką to podstawowe rozwiązanie, które ogranicza rozprzestrzenianie się zapachów. Kosze z pokrywą mogą być dodatkowo wyposażone w pedał do otwierania, co zapewnia wygodę i zapobiega kontaktu ze śmieciami.

W przypadku koszy na odpady mokre nieprzyjemne zapachy mogą być nie do uniknięcia. Można wtedy zastosować różnego rodzaju odświeżacze powietrza, aby zneutralizować rozprzestrzenianie się odorów. Nie należy również zapominać o regularnej dezynfekcji koszy.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego kosza na śmieci do biura to decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Nie chodzi tylko o funkcjonalność, ale także o estetykę, higienę, ekologię oraz zgodność z przepisami. W zależności od potrzeb firmy i jej pracowników warto rozważyć różne rodzaje koszy, od prostych po bardziej zaawansowane modele, które ułatwią segregację odpadów, zwiększą komfort użytkowania i poprawią estetykę wnętrza.

Odpowiednio dobrany kosz na śmieci przyczynia się do utrzymania porządku i higieny w biurze, wpływa na ergonomię pracy oraz na wizerunek firmy. Warto zatem zwrócić uwagę na pojemność, materiał, system otwierania, możliwość segregacji, a także design kosza, aby spełniał wszystkie oczekiwania i przyczyniał się do lepszej organizacji miejsca pracy.

Niezależnie od wyboru kosza i jego umiejscowieniu, należy pamiętać o ich częstym opróżnianiu, ponieważ nieprzyjemny zapach może się wytworzyć nawet w perfekcyjnie dobranym pojemniku.