Jak praktycznie urządzić kuchnię biurową?

O czym należy pamiętać urządzając kuchnię biurową?

W artykule znajdziesz informacje dotyczące:

Jak urządzić kuchnię biurową?

Kuchnia stała się niezbędnym wręcz pomieszczeniem biurowym. W czasach, kiedy ludzie są zmuszeni spędzać po 8 lub więcej godzin w miejscu pracy, pracodawca powinien zapewnić dogodne warunki, aby pracownik mógł sobie przygotować ciepły posiłek i zimny lub ciepły napój. Kuchnia biurowa powinna być również miejscem, gdzie pracownik może komfortowo zrelaksować się w trakcie swojej przerwy. Powinna być też utrzymana w odpowiedniej czystości. O czym zatem należy pamiętać, aby jak najsprawniej zapewnić poprawne funkcjonowanie kuchni biurowej?

Niezbędne elementy wyposażenia kuchni biurowej

Istnieją elementy wyposażenia, bez których żadna kuchnia biurowa, nawet taka dla najmniejszego biura, się nie obejdzie. Chyba nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie jakiekolwiek kuchni, czy to domowej, czy biurowej, bez lodówki lub zlewu z bieżącą wodą. Idąc dalej; na co nam kuchnia, kiedy nie możemy tam nic podgrzać?

Jeśli chcielibyśmy zdefiniować absolutne minimum asortymentu, który musi się znajdować w kuchni biurowej, możemy posiłkować się wymogami BHP.

 

BHP w kuchni biurowej

Według przepisów pomieszczenie kuchenne w biurze musi być wyposażone w następujące elementy: urządzenie do podgrzewania posiłków, urządzenie do podgrzewania napojów, zlew i lodówkę. Urządzeniem do podgrzewania posiłków często jest kuchenka mikrofalowa, a urządzeniem do podgrzewania napojów jest np. czajnik.

Przepisy również uznają jadalnię jako pomieszczenie higieniczno-sanitarne, które powinno zostać zapewnione pracownikom. Jadalnia jako pomieszczenie przeznaczone do spożywania posiłków zmniejsza niebezpieczeństwo poparzenia podczas transportowania jedzenia czy picia. Zwiększa też higienę samego miejsca pracy, eliminując konieczność spożywania posiłków przy biurku.

Sprzęty warte rozważenia

Należy jednak przyznać, że kuchnia z samą lodówką, zlewem, mikrofalówką i czajnikiem jest biedna i nie prezentuje stopnia komfortu, który powinien być zapewniony w biurze. Skoro wiemy, jakie elementy wyposażenia muszą znaleźć się w kuchni, pochylmy się nad elementami, które być tam powinny.

Jeśli chodzi o podstawowe wyposażenie kuchni biurowej, należy zastanowić się nad zakupem ekspresu do kawy i dyspensera wody pitnej. Posiadając w kuchni biurowej czajnik, ekspres do kawy oraz dyspenser wody każdy pracownik niezależnie od preferencji jest w stanie przygotować sobie odpowiedni napój. Oczywiście kuchnię można wyposażyć również w inne napoje, jednak ich specyfikę powinno się wtedy ustalić na podstawie upodobań pracowników.

Podczas gdy kuchenka mikrofalowa wystarczy do tego, żeby podgrzać posiłek, dodatkowe wyposażenie kuchni w kuchenkę elektryczną zapewni jej wyższy poziom komfortu.

Nie należy zapomnieć o tym, żeby w kuchni biurowej znajdował się zestaw naczyń – wszelkiego rodzaju kubków, szklanek, sztućców, talerzy i misek, ale także garnków oraz patelni. Umożliwią one nie tylko szybkie przygotowanie posiłków, ale i ich komfortowe spożycie. Jest to również bardziej ekologiczna opcja od plastikowych pojemników, które czasem otrzymujemy, kiedy zamówimy jedzenie.

Utrzymanie czystości w kuchni biurowej

Kuchnia jest miejscem, gdzie przygotowujemy i spożywamy posiłki. Oczywistym powinno być więc to, że to pomieszczenie powinno być utrzymane na najwyższym poziomie czystości.

Ważnym jest regularne i częste opróżnianie koszy na śmieci, i dezynfekowanie blatów, lodówki oraz mikrofalówki. Pracownicy powinni mieć stały dostęp do ręczników papierowych, gąbek i specjalistycznych środków czystości, aby sami mogli posprzątać kuchnię po zjedzeniu tam posiłku lub w wypadku wysypania czegoś na podłogę.

Profesjonalne sprzątanie kuchni również powinno mieć miejsce częściej, niż gruntowne sprzątanie innych pomieszczeń biurowych. Mycie podłóg oraz dezynfekowanie blatów powinno mieć miejsce przynajmniej raz w tygodniu.

Pomocnym w utrzymaniu czystości jest zaopatrzenie kuchni w zmywarkę. Zmniejszy ona czas spędzony na myciu naczyń oraz miejsce potrzebne do ich suszenia po umyciu. Należy jednak pamiętać, że ją też trzeba regularnie czyścić.

W dodatkowym utrzymaniu czystości może pomóc samo zaprojektowanie kuchni; jeśli możemy przygotować jedzenie, a w pobliżu nas jest zlew i kosz na śmieci, to mniej nabrudzimy, niż w momencie kiedy do kosza musimy podejść.

Picie i jedzenie w kuchni

Kuchnia biurowa z założenia jest miejscem, gdzie pracownicy są w stanie podgrzać jedzenie przyniesione z domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby to pracodawca w miarę możliwości dbał o to, aby w kuchni każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Oczywiście w przypadku małych biur codzienne zapewnienie pełnych posiłków dla całej kadry pracowniczej może okazać się zbyt dużym wydatkiem. Jednak stały dostęp do skromnego wyboru kaw i herbat oraz małych przekąsek w kuchni biurowej pozytywnie wpłynie na atmosferę w pracy i nie wymaga ogromnego zainwestowania finansowego.

Jeśli chodzi o wybór kawy, zachęcamy do przeczytania poprzedniego artykułu: Na co zwrócić uwagę przy zakupie kawy do biura? gdzie można znaleźć poradnik i informacje na temat typów i rodzajów kawy oraz ekspresów do kawy do biura.

Kuchnia jako więcej niż miejsce spożywania posiłków

Kuchnia biurowa to nie tylko miejsce przygotowania i spożywania posiłków, powinno to być też komfortowe miejsce do spędzenia przerwy, wypicia kawy i prowadzenia rozmów przez pracowników. Integracja w biurze jest jej ważnym elementem, sprzyja to budowaniu przyjaznych relacji między działami i zapewnia przyjazną atmosferę w miejscu pracy.

Kuchnia biurowa jest również miejscem, gdzie pracownik powinien móc się zrelaksować i zregenerować siły przed dalszą pracą, czy to z filiżanką dobrej kawy, czy herbaty. Ciągła praca źle wpływa na samopoczucie, a co za tym idzie produktywność.

Zapewnienie pracownikom poprawnie urządzonej kuchni biurowej nie wpływa więc tylko na fizyczny dobrobyt pracowników, ale też ich pozytywne samopoczucie, budowanie znajomości i bardzo potrzebne chwile relaksu.

Jak urządzić kuchnię biurową? – podsumowanie

Przy projektowaniu kuchni biurowej należy pomyśleć o wielu rzeczach wykraczających poza samo minimum opisane w przepisach BHP. Należy mieć na uwadze nie tylko samo wyposażenie AGD, ale też sztućce i środki czystości, oraz w miarę możliwości przekąski i picie. Warto też dołożyć starań, aby nasza kuchnia była przyjaznym miejscem, które zachęca do wspólnej integracji pracowników i umożliwia im zaznanie przynajmniej chwili relaksu.