6 zasad czystego biura

Dlaczego utrzymywanie czystości w biurze jest ważne?

W artykule znajdziesz informacje dotyczące:

Dlaczego utrzymywanie czystości w biurze jest ważne?

Wydaje się, że powodów, dla których warto utrzymać biuro w czystości nie trzeba wymieniać. Czystość w biurze wpływa na wizerunek firmy, higienę w pracy oraz samopoczucie pracowników. Na co należy zwracać uwagę, aby jak najskuteczniej zapewnić czyste i higieniczne warunki pracy?

W tym artykule znajdziesz 6 rzeczy, o których należy pamiętać, aby zachować czyste biuro.

Odkurzanie, ścieranie kurzu

Najbardziej podstawowym elementem higieny biura jest przeciwdziałanie osadzaniu się kurzu na meblach. Regularne przecieranie wszystkich powierzchni powinno być podstawowym obowiązkiem personelu sprzątającego. Warstwa kurzu zalegająca na meblach nie tylko pokazuje zatrważająco niski poziom naszego biura, ale również sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i źle wpływa na przebywających w biurze alergików. Długotrwałe przebywanie w mocno zakurzonych pomieszczeniach może również przyczynić się do pogorszenia lub rozwinięcia się chorób układu oddechowego.

Pozbycie i zapobieganie osadzaniu się kurzu jest podstawowym i najprostszym elementem zachowania czystości w biurze. Wystarczy do tego sama szmatka z mikrofibry, na której można użyć produktów do dezynfekcji lub znanemu nam chyba wszystkim Pronto.

O ile jest to możliwe, ścieranie kurzy powinno mieć miejsce codziennie. Jeśli jest to niemożliwe, jest to czynność, którą należy wykonywać bardzo często, w najgorszym razie raz w tygodniu.

Nienagannie czysta podłoga w tym wykładziny i dywany

Szczególnie ważnym dla zachowania czystości jest regularne dbanie o podłogi. Nawet jeśli ślady butów nie są na nich od razu widoczne, na podłodze również osadza się kurz i brud niewidoczny dla gołego oka.

Oczywiście wszelkie wypadki takie jak rozlanie lub wysypanie czegoś na podłogę powinny być myte od razu. Poza ekipą sprzątającą i pracownicy powinni mieć dostęp do odkurzacza i mopa, aby sami mogli szybko sprzątnąć podłogę w razie konieczności.

Regularne odkurzanie podłóg, w szczególności wykładzin i dywanów, jest bardzo ważne. W miarę możliwości powinno się to robić codziennie po skończeniu pracy, a wszelkie wykładziny i dywany powinny być gruntownie myte przynajmniej raz w roku.

Opróżnione kosze na śmieci

Chyba nie wymaga wyjaśnienia, dlaczego przepełnione kosze na śmieci to widok, który nie powinien mieć miejsca w naszym biurze. Nie tylko wygląda to nieestetycznie, ale jest idealnym środowiskiem dla bakterii, wirusów i przykrych zapachów.

Sama częstotliwość wyrzucania odpadów zależy od ilości osób w biurze i rodzajów odpadów. Jednakże często warto opróżnić kosz wcześniej, jeśli widzimy, że jest on prawie pełny szybciej, niż się spodziewaliśmy.

Należy również pamiętać o obowiązku segregacji odpadów. Szczegółowo o segregacji odpadów w biurze można przeczytać w naszym poprzednim artykule Segregacja śmieci w biurze.

Czysta kuchnia oraz łazienka

Kuchnia i łazienka są specjalnymi typami pomieszczeń, do których należy przykładać szczególną uwagę. Nawet bardziej niż same biura muszą być utrzymywane w czystości.

Czysta kuchnia biurowa

Kuchnia biurowa jest używana przez wiele osób. Łatwo pozwolić, aby szybko się zabrudziła. Jest to pomieszczenie, którego nie wystarczy umyć raz na dzień – o czystość kuchni trzeba dbać po każdorazowym przygotowaniu posiłku. Nie może to spadać tylko i wyłącznie na barki ekipy sprzątającej.

Jako że kuchnia biurowa jest pomieszczeniem wspólnym, o jej czystość powinien dbać każdy. Dlatego więc pracownicy powinni mieć stały dostęp do płynu do naczyń lub zmywarki, oraz innych środków czystościgąbek, ręczników papierowych, uniwersalnych produktów do dezynfekcji. Należy pamiętać, że gąbki do naczyń powinny być często wymieniane – raz w tygodniu jeśli są one intensywnie używane.

Zachowanie higieny w łazience

Podobnie jak kuchnia, łazienka jest w biurze pomieszczeniem wspólnym. Jednakże nie można wymagać od pracowników biurowych sprzątania toalety. Jeśli chodzi o zachowanie czystości w łazience, na pracownikach spoczywa obowiązek dbania o higienę osobistą.

Dlatego jeśli chodzi o dbanie o czystość łazienek poza zapewnieniem ich najwyższego stopnia higieny, należy mieć pewność, że w łazience zawsze jest dostęp do mydła i czystych ręczników. Ręczniki w łazience biurowej, jeśli są one materiałowe, należy wymieniać nawet i kilka razy dziennie w zależności od ilości pracowników.

Konserwacja klimatyzacji, komputerów, drukarek i elektroniki

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać przy zachowaniu czystości biura, jest regularna konserwacja i czyszczenie urządzeń elektrycznych. Często o tym nie myślimy, ale komputery i drukarki mogą stać się wylęgarnią kurzu. Wnętrza komputerów i drukarek powinny być czyszczone przynajmniej raz w roku. Sprzyja to nie tylko utrzymaniu czystości w biurze, ale też pozytywnie wpływa na urządzenia elektryczne. 

Ważna jest również konserwacja wszelkich systemów grzewczych, w tym klimatyzacji. Nieczyszczona klimatyzacja może prowadzić do wielu chorób układu oddechowego.

Klamki, klawiatury, myszy

Szczególną uwagę należy poświęcać klamkom, przełącznikom światła, klawiaturom, myszom oraz telefonom – bez częstej dezynfekcji te rzeczy mogą momentalnie stać się rozsiewalnią zarazków. Każdy pracownik powinien zwracać uwagę na regularne dezynfekowanie swojej własnej klawiatury, myszy i telefonu, jeśli takowy znajduje się na stanowisku pracy. 

W dodatku do dezynfekcji samych klamek, klawiatur, myszy oraz telefonów, aby w miarę możliwości ograniczyć przenoszenie zarazków i drobnoustrojów, każdy pracownik powinien często myć ręce.

Utrzymywanie czystości w biurze – podsumowanie

Utrzymanie czystości w biurze jest bardzo ważne. Pamiętając o powyższych 6 punktach możemy być pewni, że nasze biuro będzie się dobrze i czysto prezentować.